smak roślin »

27 listopada, 2016 – 7:56 pm | czytano 1 009 razy

      Aura nasza, codzienna zmusza do wycieczek w inne rejony, wycieczek myślowych rzecz jasna – więc może proszę teraz odwiedzić na chwilę Amerykę Południową, wyobrażając sobie jej słońce, upał i zieleń.
Szczególnie łatwe …

Read the full story »
ciało roślin

Budowa roślin jest fascynująca – od włoska na liściu po korzeń sekwoi. Wystarczy patrzeć.

życie roślin

Rośliny żyją cicho mimo, że cała ich fizjologia to prawdziwa wrzawa.

charakter roślin

Rośliny to dopiero mają charakter – zwany czasem ekologią biochemiczną. Nie szkodzi.

kultura roślin

Kłaniam się nisko patrząc na rolę roślin w tworzeniu cywilizacji.

smak roślin

A do tego wszystkiego – można i trzeba je jeść.

Home » ciało roślin, główna, życie roślin

Krople opadają na mchy

Submitted by on 22 stycznia, 2017 – 7:49 pm | czytano 743 razy

Są w lesie rośliny absolutnie zależne od wody spadającej z nieba, lub wody która wysyca powietrze, bo one same nie wykształciły sposobów na jej transport i przechowywanie. Takimi roślinami są mchy. To organizmy mniej zaawansowane w rozwoju, ale  nic nie szkodzi, a wręcz przeciwnie – to doskonale, bo prościej.
Zrobiliśmy serię eksperymentów, w tym nagrania opadających kropel. Użyliśmy kamery o prędkości 50 000 klatek na sekundę, więc mieliśmy szansę zobaczyć obraz w niezwykłej „rozdzielczości czasowej” która uwidoczniła niezwykłe zachowania się kropel w kontakcie z liśćmi mszaków. Poniższy przykład to widłoząb miotlasty (Dicranum scoparium).
Popatrz, że kropla (średnica 2 mm, opadająca z prędkością 5 m/s ) w kontakcie z liściem od razu rozpłaszcza się, co świadczy o silnie hydrofilowej powierzchni liścia. Zupełnie inne to jest od obserwacji na przykładzie liści pokrytych woskiem gdzie woda, jak po gore-texie, spływa.

Więcej jest w tym artykule