smak roślin »

27 listopada, 2016 – 7:56 pm | czytano 1 009 razy

      Aura nasza, codzienna zmusza do wycieczek w inne rejony, wycieczek myślowych rzecz jasna – więc może proszę teraz odwiedzić na chwilę Amerykę Południową, wyobrażając sobie jej słońce, upał i zieleń.
Szczególnie łatwe …

Read the full story »
ciało roślin

Budowa roślin jest fascynująca – od włoska na liściu po korzeń sekwoi. Wystarczy patrzeć.

życie roślin

Rośliny żyją cicho mimo, że cała ich fizjologia to prawdziwa wrzawa.

charakter roślin

Rośliny to dopiero mają charakter – zwany czasem ekologią biochemiczną. Nie szkodzi.

kultura roślin

Kłaniam się nisko patrząc na rolę roślin w tworzeniu cywilizacji.

smak roślin

A do tego wszystkiego – można i trzeba je jeść.

Home » ciało roślin

Kalenica liścia

Submitted by on 18 maja, 2016 – 9:30 pm | czytano 398 razy

Odpływ wody u tego bywalca z krainy międzyzwrotnikowej, zapewne ma znaczenie. Pewnie jest po coś ten kapitalny kanał utworzony w tzn. nerwie głównym liścia bananowca. Dla wody deszczowej odpływania? Dla deszczu strug skanalizowania? (rynsztok?) Ciężko w to uwierzyć, gdy się obliczy objętość/wydajność takiego korytka. A może tu znaczenie ma pary kondensacja? Na tak wielkiej powierzchni liścia, ogrzewającego się i schładzającego w nocy gromadzi się para, ale dlaczego miałaby być odprowadzana? A może nie jest odprowadzana tylko precyzyjnie i sprawnie kierowana tam gdzie potrzeba tj. równomiernie w okół rośliny?  A może znaczenie ma tu wytrzymałość na zginanie, przy zachowaniu lekkiej konstrukcji?

bananowiec

Przekroje liścia bananowca są świetne, są świetlne. Po pierwsze, zdradzają, że sporo tam blefu, bo całkiem sporo tam…niczego, tzn. powietrza skrytego w kanałach. Ale te wielkie liście muszą być lekkie. To bardzo ciekawe jak rośliny lądowe budują swoje ciała by były lekkie, prześwietlone i konstrukcyjnie stabilne, jak Sainte-Chapelle w Paryżu.
Saint_chapelleU roślin sztuką jest zwiększanie powierzchni fotosyntetyzującej i optymalne rozkładanie ciężaru ciała.
Wydaje się więc, że to nic wielkiego być ogromną Sequoia.
To nic wielkiego budować wysoko, kiedy jest się bogatym.

 American Journal of Plant Sciences

The Study of Anatomy and Fiber Banana Leaf as a Potensial Wrapping Nunung Harijati, Rodliyati Azrianingsih, Eva Affanti Prawaningtyas American Journal of Plant Sciences