smak roślin »

27 listopada, 2016 – 7:56 pm | czytano 1 009 razy

      Aura nasza, codzienna zmusza do wycieczek w inne rejony, wycieczek myślowych rzecz jasna – więc może proszę teraz odwiedzić na chwilę Amerykę Południową, wyobrażając sobie jej słońce, upał i zieleń.
Szczególnie łatwe …

Read the full story »
ciało roślin

Budowa roślin jest fascynująca – od włoska na liściu po korzeń sekwoi. Wystarczy patrzeć.

życie roślin

Rośliny żyją cicho mimo, że cała ich fizjologia to prawdziwa wrzawa.

charakter roślin

Rośliny to dopiero mają charakter – zwany czasem ekologią biochemiczną. Nie szkodzi.

kultura roślin

Kłaniam się nisko patrząc na rolę roślin w tworzeniu cywilizacji.

smak roślin

A do tego wszystkiego – można i trzeba je jeść.

Home » ciało roślin, Gatunki roślin, główna

Zofia Chomętowska

Submitted by on 17 grudnia, 2015 – 10:39 pm | czytano 510 razy

Oto figowiec wielkolistny (Ficus macrophylla Pers.) z fotografii Zofii Chomętowskiej, uchwycony chyba w Argentynie. Zofia Chomętowska, jak widać miała czułe oko na teksturę, światło i złożoność planów. O Autorce można/trzeba poczytać na stronie Fundacji Archeologia Fotografii

Ficus macrophylla wg Zofii Chomętowskiej dzięki uprzejmości Fundacji Archeologii Fotografii

A figowiec? Jak to figowiec. Rozpycha się w życiu, dusząc innych. Nie powinny nas już takie rzeczy dziwić. Normalka przecież. Figowiec wielkolistny jest wiecznozielonym drzewem, osiągającym nawet 65 m wysokości ( to prawie jak kościół Św Augustyna w Warszawie)  Ficus, to rodzaj liczący ok 1000 gatunków. Figowiec wielkolistny jest więc tylko 0,001 elementem rodzaju Ficus, a i tak go znają. W krajach śródziemnomorskich, w Kalifornii i Australii doceniają cień jaki tworzy jego korona. To dla jego cienia, sadzi się te drzewa w miastach krajów gorących. U figowca imponujące są też tzw. korzenie powietrzne, czyli kapitalna struktura do wymiany gazowej i drzewa podpory (na fotografii jak przylegające do pnia kolumny). Często mają one początek… na innym drzewie. Tak jak na fotografii poniżej: jeden z fikusów rozrasta się na buku, w jego wilgotnym kącie między konarami. Rośnie jak klasyczny epifit (roślina nadrzewna). Ale wkrótce, te zwisające korzenie się zacisną, zakleszczą, a rosnąć będą dalej, w ogóle nie licząc się z innym… Więc powiedzmy to rzeczowo, fikus zaraz zadusi swoją życiodajną podporę, by zająć jej miejsce.
Bo to taki barbarzyńca, ten fikus.
Beech Aerial Roots.JPGBeech Aerial Roots” by Rosser1954 Roger Griffith – Own work. Licensed under Public Domain via Commons.