smak roślin »

27 listopada, 2016 – 7:56 pm | czytano 1 009 razy

      Aura nasza, codzienna zmusza do wycieczek w inne rejony, wycieczek myślowych rzecz jasna – więc może proszę teraz odwiedzić na chwilę Amerykę Południową, wyobrażając sobie jej słońce, upał i zieleń.
Szczególnie łatwe …

Read the full story »
ciało roślin

Budowa roślin jest fascynująca – od włoska na liściu po korzeń sekwoi. Wystarczy patrzeć.

życie roślin

Rośliny żyją cicho mimo, że cała ich fizjologia to prawdziwa wrzawa.

charakter roślin

Rośliny to dopiero mają charakter – zwany czasem ekologią biochemiczną. Nie szkodzi.

kultura roślin

Kłaniam się nisko patrząc na rolę roślin w tworzeniu cywilizacji.

smak roślin

A do tego wszystkiego – można i trzeba je jeść.

Home » film, główna

Podwodne/w wietrze drzewa

Submitted by on 8 listopada, 2015 – 7:24 pm | czytano 576 razy

     Niekiedy wiatr całkiem na poważnie wprowadza drzewa w ruch. W czasie wichury, jaka była dziś, w lesie jest naprawdę krzykliwie. Skrzypią pnie rozhuśtane i wietrzone korony szumią na wiele tonów. Ale warto być wtedy w lesie by na drzewa patrzeć. Można próbować zrozumieć granice ich ruchu, wychyleń pni, konarów czy drgań liści, mające swój początek w ich morfologii i anatomii. Bo inaczej wygląda liść przyklejony do zielnika, a inaczej wirujący w powietrzu. I co innego z takiego patrzenia wynika.
Dziś nagrałam kilka ujęć drzew na wietrze, używając małego aparaciku z funkcją rejestracji szybkoklatkowej (większość nagrana w trybie 500 klatek/s). To nic specjalnego, ale pokazuje jak wiele się zmienia, gdy trochę obraz zwolnimy. Ruch drzew przypomina ruch roślin wodnych. Dlaczego?
I wybaczcie muzykę, bo jest dość pompatyczna jak dla filmu o kilku patykach. Na dodatek mamy wokalizę w ostatnim ujęciu, ale wtedy, tam w tych sosnach, chwilami wiało już tak, że zaczynałam mieć pietra. Więc dlatego, po wszystkim mamy tutaj  „Aaaaa!”.

wiatr