smak roślin »

27 listopada, 2016 – 7:56 pm | czytano 1 009 razy

      Aura nasza, codzienna zmusza do wycieczek w inne rejony, wycieczek myślowych rzecz jasna – więc może proszę teraz odwiedzić na chwilę Amerykę Południową, wyobrażając sobie jej słońce, upał i zieleń.
Szczególnie łatwe …

Read the full story »
ciało roślin

Budowa roślin jest fascynująca – od włoska na liściu po korzeń sekwoi. Wystarczy patrzeć.

życie roślin

Rośliny żyją cicho mimo, że cała ich fizjologia to prawdziwa wrzawa.

charakter roślin

Rośliny to dopiero mają charakter – zwany czasem ekologią biochemiczną. Nie szkodzi.

kultura roślin

Kłaniam się nisko patrząc na rolę roślin w tworzeniu cywilizacji.

smak roślin

A do tego wszystkiego – można i trzeba je jeść.

Home » główna

Eksperymenty w czasie

Submitted by on 27 września, 2015 – 10:06 pm | czytano 467 razy

       Katedra Świętego Piotra w Bolonii ma prawie tysiąc lat. Ponad sto pięćdziesiąt lat temu założono tu blachę na dębowe drzwi. Katedrę odwiedziły miliony ludzi, w większości to pewnie Bolończycy. Zostawili tam fantastyczny wzór na tych drzwiach, swoimi dłońmi wytarli tam mapę metryczną populacji. Utworzyła się wzruszająca chmura punktów, rozkład niektórych cech, pewnie i zachowań, bo np. widać, że ci niskiego wzrostu mają mniejszy rozstaw ramion, są też słabsi, więc otwierają drzwi przez pchanie w strefie gdzie ramie dźwigni jest najdłuższe – z boku. Nikt też raczej nie otwiera drzwi przez sięganie bardzo wysoko (choć potrafiliby). Nie ma potrzeby, więc tego nie robią. Można też tam wiele innych historii wyczytać, popatrzcie sami.
Katedra Świętego Piotra w Bolonii

W dziele Darwina nie ma wykresów, ani statystyki – za to potężna teoria podparta obserwacjami, bazująca na tym pewniku, że czas rzeźbi wszystko bez ustanku. Dostosowuje lub kasuje. Potrzeba dziesiątek lat obserwowania roślin, by nabyć tej zdolności syntezy, wiązania setek faktów, cech, wyników eksperymentów by mieć odwagę powiedzieć w jakim kierunku podąża zmiana chociażby formy rośliny.  Ciała roślin są trochę jak ten wzór na drzwiach Katedry – ich zmienność jest pokaźna, kształtowana wciąż przez czas, przez charakter, przez cel, ale kto może odczytać z tego coś więcej, niż podstawowe parametry statystyczne jak średnia, odchylenie standardowe, błąd, rozkład…. Otóż niewielu potrafi to zrobić, obecnie chyba już tylko jedna osoba. TO jego strona. Można pytać. Trzeba pytać. Tylko uwaga: Profesor odpisuje.