smak roślin »

27 listopada, 2016 – 7:56 pm | czytano 1 009 razy

      Aura nasza, codzienna zmusza do wycieczek w inne rejony, wycieczek myślowych rzecz jasna – więc może proszę teraz odwiedzić na chwilę Amerykę Południową, wyobrażając sobie jej słońce, upał i zieleń.
Szczególnie łatwe …

Read the full story »
ciało roślin

Budowa roślin jest fascynująca – od włoska na liściu po korzeń sekwoi. Wystarczy patrzeć.

życie roślin

Rośliny żyją cicho mimo, że cała ich fizjologia to prawdziwa wrzawa.

charakter roślin

Rośliny to dopiero mają charakter – zwany czasem ekologią biochemiczną. Nie szkodzi.

kultura roślin

Kłaniam się nisko patrząc na rolę roślin w tworzeniu cywilizacji.

smak roślin

A do tego wszystkiego – można i trzeba je jeść.

Home » charakter roślin, główna, życie roślin

Prostowanie się pni drzew

Submitted by on 26 lutego, 2015 – 12:37 pm | czytano 1 180 razy

    Obecnie piszę nieco szersze opracowanie zjawiska prostowania się pni drzew, w tym przypadku, świerka.
Z wypełnioną drewnem walizką leciałam do Sztokholmu, by korzystać z jednego z trzech na świecie skanerów SilviScan. Potem, już w Warszawie, prace anatomiczne. Pracowałam w nocy w laboratorium pełnym muzyki (pozdrawiam uśmiechniętych Panów z ochrony którzy, jak się okazało tańczyć lubią :-). Z całą swoją uważnością przeczytałam ponad trzy tysiące stron artykułów naukowych i właśnie teraz mogę powiedzieć, że sprawa jest jeszcze bardziej ciekawa niż mi się wydawało. Wklejam tu fragment wstępu. Cała reszta jest drętwa językowo, bo ma charakter rozprawy naukowej, ale jeśli ktoś sobie życzy, wyślę.     

       W dawnym malarstwie chińskim (IV – XIII w) pejzażyści zachwycali się nastrojem spokoju natury. Kompozycje skał, sadzawek leśnych i samotnych drzew były tłem dla drobnych postaci ludzkich zatopionych w kontemplacji.
Te subtelne linie pędzlem powykrzywianych drzew są w istocie kontrastem dla istniejących wewnątrz ich pni i gałęzi stanów wyjątkowych naprężeń. Nie da się bowiem ukryć, że drzewa rosnące na zboczu góry, z kształtowaną lawinami koroną, zachęcającym do wzrostu w przepaść kierunkiem światła, uciekającą wartko wodą – permanentnie walczą o życie. I tak jak wzrost każdej rośliny jest formą ciągłej odpowiedzi na to co się dzieje wokół niej, u drzew które zaistniały na stokach, między skałami gór, na granicy drzewostanu, odpowiedź ta jest bardzo wyraźna i głośna, fascynująca nie tylko malarzy, ale i botaników. Jej językiem jest anatomia wyrażająca się szczególnym typem tworzonej tkanki, zwanej drewnem reakcyjnym.

Pejzaż z sosną.  Ma Lin XIII w. Chiny (Dzięki Metropolitan Museum of Art,  New York)

Pejzaż z sosną.
Ma Lin XIII w. Chiny
(Dzięki Metropolitan Museum of Art, New York)