smak roślin »

27 listopada, 2016 – 7:56 pm | czytano 1 009 razy

      Aura nasza, codzienna zmusza do wycieczek w inne rejony, wycieczek myślowych rzecz jasna – więc może proszę teraz odwiedzić na chwilę Amerykę Południową, wyobrażając sobie jej słońce, upał i zieleń.
Szczególnie łatwe …

Read the full story »
ciało roślin

Budowa roślin jest fascynująca – od włoska na liściu po korzeń sekwoi. Wystarczy patrzeć.

życie roślin

Rośliny żyją cicho mimo, że cała ich fizjologia to prawdziwa wrzawa.

charakter roślin

Rośliny to dopiero mają charakter – zwany czasem ekologią biochemiczną. Nie szkodzi.

kultura roślin

Kłaniam się nisko patrząc na rolę roślin w tworzeniu cywilizacji.

smak roślin

A do tego wszystkiego – można i trzeba je jeść.

Home » ciało roślin

Post z łgarstwem w tle

Submitted by on 26 stycznia, 2015 – 10:48 am | czytano 653 razy
GESNERIACEAE-Besleria-sp-

Besleria sp dzięki InsideWood, autor Sherwin Carlquist

Promienie drzewne są systemem promieniście rozchodzących się komórek, żywych lub martwych pomiędzy podłużnym systemem drewna. Mogą mieć postać wielorzędowych pasm, lub jednokomórkowego rzędu. Na przekroju poprzecznym wyglądają jak gwiazda, na stycznym, często jak soczewki. Podczas schnięcia drewna właśnie tam rozpoczyna się propagacja spękania. Zawierają cukry i są zdolne do uwalniania ich do drewna, co w rezultacie przyspiesza transport wody.

Niektóre rośliny przyrastające na grubość, nie tworzą promieni drzewnych, bo po prostu nie posiadają wyspecjalizowanych do tego komórek: tzw. inicjałów promieniowych kambium. Podobno dowodzi to istnieniu „zielnego” przodka tejże rośliny.
Uważa się też, że cecha ta nadaje większą wytrzymałość drewnu. Tu, m.in o tym, (Sherwin Carlquist ) Może być to prawda, jeśli będziemy patrzeć na pień, całkiem po inżyniersku. Na szczęście funkcjonowanie roślin nie poddaje się tym uproszczeniom, czego przykładem jest fakt, że nie zawsze gęstsze drewno = wytrzymalsze drzewo.

xylem2

Przekrój poprzeczny, przez łodygę Sineradius vestis, gdzie: ewv naczynia drewna wczesnego, wf: włókna drzewne, linia przerwana: granica przyrostu

A tutaj, kolejny przykład drewna w którym jest brak promieni.  Piękny, cienki, (okazało się, że za cienki), ale bardzo ładnie wybarwiony. Widoczne są szerokie naczynia drewna wczesnego, przechodzące w ordynarne dziury. Skrawek jest dość wyjątkowy, wiem, wiem.
No dobrze, to tylko sweter, za 7 złotych, ale nie da się ukryć, że
bez promieni.