smak roślin »

27 listopada, 2016 – 7:56 pm | czytano 1 009 razy

      Aura nasza, codzienna zmusza do wycieczek w inne rejony, wycieczek myślowych rzecz jasna – więc może proszę teraz odwiedzić na chwilę Amerykę Południową, wyobrażając sobie jej słońce, upał i zieleń.
Szczególnie łatwe …

Read the full story »
ciało roślin

Budowa roślin jest fascynująca – od włoska na liściu po korzeń sekwoi. Wystarczy patrzeć.

życie roślin

Rośliny żyją cicho mimo, że cała ich fizjologia to prawdziwa wrzawa.

charakter roślin

Rośliny to dopiero mają charakter – zwany czasem ekologią biochemiczną. Nie szkodzi.

kultura roślin

Kłaniam się nisko patrząc na rolę roślin w tworzeniu cywilizacji.

smak roślin

A do tego wszystkiego – można i trzeba je jeść.

Home » charakter roślin

Bór sosnowy z palmami

Submitted by on 18 stycznia, 2012 – 7:37 pm | czytano 321 razy

Jadąc we wrześniu drogą po wyspie Rodos, leżącej na morzu Egejskim przez bory tworzone głównie przez sosnę alepską (Pinus halepensis ) można częściowo poczuć się jak w Polsce. Oczywiście gdyby nie ten skwar, wysuszona gleba i tętniejący wokół zapach żywicy. W runie nie znajdziemy mchów i borówek, za to nieco traw i turzyc, ale przede wszystkim wypieczoną glebę i suche resztki roślin.

Na brzegu drzewostanu, w pasie krzewów odnaleźć można także palmy ( na zdjęciu coś z typu daktylowca), jak wiadomo – wybitnie światłożądne rośliny jednoliścienne które charakteryzują się tym, że ich "pseudopień" to w istocie sterta obumarłych pochew liściowych które kiedyś wyrastały swym pióropuszem u szczytu rośliny.

Faktycznie zdziwiliśmy się, a głównie dlatego, że nastrojeni jazdą w borze, ( a przecież bór, to psia kość, bór sosnowy świeży taki jak np. Leucobryo-Pinetum ) ujawiły się te palmy które stworzyły pewien chwilowy rezonans.

Z drugiej strony kiedy już w naszych lasach widzę rudbekie, nawłoć olbrzymią, albo winobluszcz pięciolistkowy, wrażenia mam podobne.

bor sosnowy z palmą