smak roślin »

27 listopada, 2016 – 7:56 pm | czytano 1 009 razy

      Aura nasza, codzienna zmusza do wycieczek w inne rejony, wycieczek myślowych rzecz jasna – więc może proszę teraz odwiedzić na chwilę Amerykę Południową, wyobrażając sobie jej słońce, upał i zieleń.
Szczególnie łatwe …

Read the full story »
ciało roślin

Budowa roślin jest fascynująca – od włoska na liściu po korzeń sekwoi. Wystarczy patrzeć.

życie roślin

Rośliny żyją cicho mimo, że cała ich fizjologia to prawdziwa wrzawa.

charakter roślin

Rośliny to dopiero mają charakter – zwany czasem ekologią biochemiczną. Nie szkodzi.

kultura roślin

Kłaniam się nisko patrząc na rolę roślin w tworzeniu cywilizacji.

smak roślin

A do tego wszystkiego – można i trzeba je jeść.

Home » ciało roślin, główna

Jadalne pączki… brokuła.

Submitted by on 17 listopada, 2011 – 8:14 pm | czytano 4 679 razy

B

rokuł (Brassica oleracea L. var. italica Plenck) należy do rodziny kapustowatych. Za czasów starożytnego Rzymu był tam bardzo popularny, co więcej – właśnie rejon basenu śródziemnomorskiego jest jego ojczyzną. Nie ma brokułów dziko rosnących, to co hodujemy – to efekt uprawy i selekcji antycznych ogroników.

Jadalną częścią brokuła są nierozwinięte pączki kwiatowe oraz ich łodyżki.  Dlatego brokuł świeży to brokuł zielony.

 Brokuły prawie w 90% składają się z wody, mają ok 3% białka i 6% węglowodanów gdzie prawie 3% to błonnik. Ciekawe, że spośród cukrów jest glukoza, fruktoza, sacharoza, ale i laktoza. (Z książki "Color atlas of postharvest quality of fruits and vegetables" Maria Cecilia do Nascimento Nunes).

Kiedy brokuły zaczynają żółknąć (degradacja chlorofilu), co pod względem fizjologicznym objawia się jak proces starzenia się, oznacza najczęściej, że były przechowywane w temperaturze ok 20 st. C przez co najmniej 48-72 godziny. Dodatkowo, po takim czasie dochodzi do redukcji cukrów o 50%.

Dlatego, żeby brokuły były smaczne i by skorzystać z witaminy C, A, etc. trzeba kupować kwiatki ciemnozielone.

Ciekawe, że po wycięciu pręcików i słupków proces żółknięcia zostaje bardzo mocno zredukowany, ale konia z rzędem temu kto zdecyduje się taką masową sterylizację wykonać….

Brokuły też należą do tych warzyw które w małej ilości absorbują chemiczne środki ochrony roślin. Z pewnością nie zaszkodzą także te z hipermarketu.