smak roślin »

27 listopada, 2016 – 7:56 pm | czytano 1 009 razy

      Aura nasza, codzienna zmusza do wycieczek w inne rejony, wycieczek myślowych rzecz jasna – więc może proszę teraz odwiedzić na chwilę Amerykę Południową, wyobrażając sobie jej słońce, upał i zieleń.
Szczególnie łatwe …

Read the full story »
ciało roślin

Budowa roślin jest fascynująca – od włoska na liściu po korzeń sekwoi. Wystarczy patrzeć.

życie roślin

Rośliny żyją cicho mimo, że cała ich fizjologia to prawdziwa wrzawa.

charakter roślin

Rośliny to dopiero mają charakter – zwany czasem ekologią biochemiczną. Nie szkodzi.

kultura roślin

Kłaniam się nisko patrząc na rolę roślin w tworzeniu cywilizacji.

smak roślin

A do tego wszystkiego – można i trzeba je jeść.

Home » charakter roślin

Co ma rzęsa drobna do ogona jaszczurki?

Submitted by on 15 października, 2011 – 9:54 am | czytano 685 razy

Co ma delikatna wodna roślina – rzęsa drobna do ogona jaszczurki?  Tyle tylko, że w sytuacji, powiedzmy grzecznie – niekomfortowej, jakiś jej fragment – potrafi odpaść.

Ogon gada jest długi i za odwłokiem się wlecze, łatwo będąc drapieżnikiem właśnie za ten członek chwycić w nadziei, że trafi się reszta. Jaszczurki potrafią w tych momentach swój ogon odrzucić.

Rzęsa drobna (Lemna minor L.) z rodziny obrazkowatych (Araceae) zbudowana jest właściwie z 2 płaskich, zielonych zawiązków pędów (co wyglądem przypomina listki). Charakterystyczną cechą tejże rośliny jest jej żywotność i intensywny rozrost. Wiedzą to chyba wszyscy posiadaczy akwariów. Ma to swoje też i dobre strony, bowiem rzęsa do budowy masy zużywa w dużej mierze związki azotowe rozpuszczone w wodzie, co czyni ją przydatnym filtrem w rzekach i jeziorach, szczególnie chyba w Holandii… Inna sprawa to jej pokrywanie całkowitej powierzchni tafli wody. Ogranicza to dostęp światła do dna, a przede wszystkim zmienia jego charakter – zielone światło które trafia pod wodę ma niemal zerową wartość dla fotosyntezy.

Wracając do naszej jaszczurki:

 Jak pokazały badania Teresy Ścibor-Rylskiej które opisane są w malutkiej, przyjemnej książeczce pt. „Porządek i organizacja w przyrodzie” – po umieszczeniu rośliny w truciźnie – zachowuje się ona podobnie jak jaszczurka, – odrzuca część swojego ciała – tu jeden "listek". Dodatkowo, ten „odrzutek” otacza się skórką o właściwościach nieprzepuszczalnych i w ten sposób może przez pewien czas żyć.

Też bym tak chciała.