smak roślin »

27 listopada, 2016 – 7:56 pm | czytano 1 009 razy

      Aura nasza, codzienna zmusza do wycieczek w inne rejony, wycieczek myślowych rzecz jasna – więc może proszę teraz odwiedzić na chwilę Amerykę Południową, wyobrażając sobie jej słońce, upał i zieleń.
Szczególnie łatwe …

Read the full story »
ciało roślin

Budowa roślin jest fascynująca – od włoska na liściu po korzeń sekwoi. Wystarczy patrzeć.

życie roślin

Rośliny żyją cicho mimo, że cała ich fizjologia to prawdziwa wrzawa.

charakter roślin

Rośliny to dopiero mają charakter – zwany czasem ekologią biochemiczną. Nie szkodzi.

kultura roślin

Kłaniam się nisko patrząc na rolę roślin w tworzeniu cywilizacji.

smak roślin

A do tego wszystkiego – można i trzeba je jeść.

Home » charakter roślin

Łopotanie liścia bananowca czyli rośliny i ich dźwięki

Submitted by on 5 października, 2011 – 10:30 pm | czytano 503 razy

Każda roślina szarpana wichurą, albo lekko głaskana powiewem wiatru, czy uginająca się pod ciężarem naszych stóp –  wydaje dźwięk. Wynika to z budowy anatomicznej, warunków życia rośliny, jej kondycji.

Pomimo, że zmysł wzroku jest pierwszym w opisie świata przyrody, czemu nie włączyć też do tego słuchu?

Może jeszcze nie wiesz, ale zupełnie inaczej szumi gaj brzozowy, inaczej dębina, zaskakująco odrębny jest tu bór zwany świeżym wobec boru mieszanego. Ciekawych wrażeń dostarcza nasłuchiwanie "chrobotania" chrobotków pod stopami, długo leży w pamięci "ćlapanie" w bagnie, czy chociażby szelest jesiennych liści który tak bardzo cieszy chyba tylko dzieci. Do tego wszystkiego mamy przecież zmienność pór roku. Latem moja brzoza pod domem głęboko szumi, jesienią szelest letni staje się bardziej szorstki, gdy liście umierają na pędach, zimą skrzypi pień, a wiosną jest cicho.

W percepcji roślin uchem, pomaga…zamknięcie oczu, dlatego wszystkim polecam. Chcesz poznać rośliny, drzewa? Zamykaj czasem oczy.

 

Dzisiaj posłuchajmy łopotania liścia bananowca. Przyznaję, że nieco go poszturchałam ręką, bo powietrze tego dnia stało. Bananowiec ma ogromne liście, bardzo sztywne. Dotykając ich słychać jakby łopotało na wietrze płótno napięte na maszt żeglarski, a nie liść wyrośniętej byliny.

 

Banan zwyczajny  (Musa ×paradisiaca L.)

Bananowiec ( paradisiaca – rajski owoc?)  jest największą rośliną zielną rosnącą na Ziemi. Jej pozorny pień złożony jest z pochew liściowych. "Pień" i jego budowa jest arcyciekawa. Jako, że bananowiec nie wytwarza drewna ułożonego w komórkowe rzędy o zgrubiałych ścianach jak to jest u drzew, – w tym wypadku roślina aby udźwignąć ponad 50kg samych owoców (jagód co wydaje się zabawne), oraz przezwyciężyć siły jakie wywiera wiatr na tak potężne liście – tworzy zaciśnięty spiralnie układ. Jak widać konstrukcja tej formy mimo, że złożona z dość delikatnych elementów działa doskonale. Aż dziwne, że nie wykorzystuje się tego w inżynierii.

Liście bananowca dorastają do 3,5 metra i odznaczają się wyraźną nerwacją z bardzo grubym nerwem centralny wypełnionym w większości powietrzem ze względu na specyficzny miękisz powietrzny (i znów konstrukcja lekka).

I tak od dziś, co jakiś czas zamieszczać będę na stronie dźwięki nagrane rejestratorem H4N, w wysokiej jakości. Czasem podłączę je pod zdjęcie i zmontowane w film zamieszczę na youtube (tak jak dziś). Niestety z tego co słyszę dźwięk został bardzo skompresowany.