smak roślin »

27 listopada, 2016 – 7:56 pm | czytano 1 009 razy

      Aura nasza, codzienna zmusza do wycieczek w inne rejony, wycieczek myślowych rzecz jasna – więc może proszę teraz odwiedzić na chwilę Amerykę Południową, wyobrażając sobie jej słońce, upał i zieleń.
Szczególnie łatwe …

Read the full story »
ciało roślin

Budowa roślin jest fascynująca – od włoska na liściu po korzeń sekwoi. Wystarczy patrzeć.

życie roślin

Rośliny żyją cicho mimo, że cała ich fizjologia to prawdziwa wrzawa.

charakter roślin

Rośliny to dopiero mają charakter – zwany czasem ekologią biochemiczną. Nie szkodzi.

kultura roślin

Kłaniam się nisko patrząc na rolę roślin w tworzeniu cywilizacji.

smak roślin

A do tego wszystkiego – można i trzeba je jeść.

Home » ciało roślin, smak roślin

Soczystość jabłka

Submitted by on 2 października, 2011 – 12:50 pm | czytano 532 razy

Jesień jest absolutnie kapitalna. Zasypuje nas owocami, warzywami, strąkami. Cały metaboliczny wysiłek wiosny i lata prosto na talerz.

Polska ma wspaniałe jabłka. I serce się raduje, że zaczynamy doceniać nasze stare odmiany, typu: Kosztela, Kantówka, czy Piękna z Rept. I tego trzeba się trzymać.

Jabłka okiem botanika to owoc rzekomy (brzmi jak nibynóżki). Co to oznacza dokładnie, opiszę kiedy indziej.  Teraz przyjrzyjmy się temu co w jabłkach smakuje nam najbardziej czyli owocnia (i znowu u jabłek to głównie owocnia rzekoma). 

Oto powiększony obraz miąższu jabłka (Papierówka różowa) ściętego żyletką i sfotografowanego bardziej zaawansowaną lupą.

woda

Jak widać dominuje woda i tak w istocie jest – kupując kilogram jabłek za 3 zł, płacimy 2,55 zł za wodę w nich zawartą.

pektyny

 Pektyny to wielocukry zawarte w ścianach komórkowych, żelujące w kwaśnym środowisku. Jako błonnik rozpuszczalny w wodzie (jak na załączonym obrazku) to świetny składnik dietetyczny. W jabłkach jest ich ok 1,5%, co trzeba uznać za sporo. 

chrupkość

Chrupkość jabłka jest efektem dźwiękowym towarzyszącym pękaniu ścian komórkowych i przerywaniu komórek kory/owocni wypełnionych sokiem komórkowych, utrzymywanych w wysokim turgorze. Turgor czyli ciśnienie jakie wywiera protoplast na ścianę komórkową wynikające z uwodnienia komórki jest też tym co sprawia, że komórki są jędrne, o wysokiej sprężystości.

Czyli odmiana jabłka która ma mniej wody (przy tej samej objętości owocu) powinna teoretycznie mniej chrupać. Sprawdzę to w nowym poście…